2009. május 31., vasárnap

Újabb hangsávok készültek

Kicsit hanyagolom ezt a blogot amíg végleges verzió születik a hangsávokból a filmekhez, hiszen addig is alakul a template aminek a részletes leírását ide tervezem. Már volt sok hibajelenség, és valószínű egy dolgot nem sikerül majd megoldani: nem lesz elég erőteljes a mix, vagy ha igen, akkor kásába fog fulladni (a gyári felvételekhez képest). E kettő lehetőség közül majd az elsőt választjuk a végleges verzióban.

Most egy elég jó hangsáv készült, immár 6 filmhez. Új kompresszort, új hangszínt kapott a kimenet, és megújult a reverb, és lett harmonikus dúsító. Ezek közül az új reverb vagy sok, vagy rossz. Vissza lesz cserélve a régire (valószínűleg a hangszínnel együtt). A dinamikán is változtatni kell, mert erősnek erős, de kásás. Az új 4 sávos kompresszor jó amúgy, de a kimeneten még van egy limiter, azt kell lejjebb venni. Inkább legyen tisztább mint erős de kásás. Valószínűleg az erőteljesség növekedése rosszul hatott az arányokra is, háttérbe szorult a dob. A többin még tanakodunk. Addig is meghallgatható az aktuális verzió itt:

2009. május 13., szerda

A Sonar felülete

Annak örömére hogy sikerült ebben a blogban is egy nekem tetsző sablont csinálni, nekiállok az első bejegyzésnek. Az audiósáv késéséről még majd írok máskor mert az fontos és be lehet álíltani hibátlanra csak akarok róla fotókat csinálni.

A Sonar felülete egy űrhajó, de ez azért van mert sokat tud. Van hozzá egy 800 oldalas kézikönyv, Sonar Power címmel amit meg lehet rendelni netes könyvesboltokból. Nekem a Sonar 6 Powert sikerült letölteni PDF-ben, a későbbi verziókat sajnos már nem találtam meg. Rengeteg nyomógomb és menüpont, de hozzá lehet szokni. A használata hosszútávon sem lesz kényelmes valószínűleg de ez nem annyira fontos. Van pár dolog amit nem ismerek benne, a loop-editor (dobsávhoz) és az audió-snap többek között (az audió sávok ütemre igazításához), de ezeknek majd utánanézek.

Ha már loop editor, a dobsávot samplerrel csináljuk, mert nem tudjuk a dobot bemikrofonozni (mert nincs dobmikrofon). Korábban a Battery-t használtam egy Large Stereo Drumkit nevű hangmintával, ami jó is volt, de egy ideje áttértem az EzDrummer-re. Az EzDrummer óriási hangmintákkal dolgozik, az alap dobcucc benne 200MB, mert véletlenszerűen variálja a dobütéseket, és a káva közelében is másképp szólnak a dobok (és a cinek is a közepükün mint a szélükön). MEssugah lemez is készült EzDrummerrel igaz a Drumkits From Hell hangmintáival és feltételezem hogy triggerelték az élő dobot és arra tettek utólag sampleres hangmintát. Egyszerűbb mint megírni nulláról. A fimsáv feljavításához az alapcuccot használom (pop-rock néven van benne, ez 200MB), de ebben van az óriási kb. 500MB-nyi hangmintát használó Drumkits From Hell is. Igazi metál dobcucc, Sonor, de ezt is lehet benne cserélgetni.



Az ilyen samplereket midi sávra helyezett kottával lehet megszólaltatni, de erről majd később többet írok. A Sonarban a midi sávok (és a hozzájuk rendelt VSTi hangszerek, samplerek) igen jól szólnak, pontosak, és a szerkesztésükre rengeteg lehetőség van. Azt is meg lehet csinálni, hogy egy feldolgozás dal midi kottáját (amit Guitar-pro-ból is ki lehet exportálni) beimportáljuk a Sonarba, és mivel itt a hangszerek külön (kotta) sávokon jelennek meg, mindegyiket arra a samplerre tehetjük (dob, basszus, szinti, vonósok) amelyikre akarjuk. Igen remek lehetőség kíséretek szerkesztésére, és jól is szól ha jó a sampler. A Sonar 8 egyik újdonsága, hogy a midi samplersávok mellé nem kötelező külön audió sávot rendelni. Ennek ellenére például a dob több sávra osztva jó, és emiatt ezt ennél nem úszhatjuk meg, de egy basszus vagy szinti sávnál tényleg hasznos, kevesebb sáv - kisebb mixer.

Az audió sávokra hangkártyán keresztül tudunk felvenni anyagot. Nekem EMU1212m van, és ennél rosszabb kártyával nem érdemes kísérletezgetni, az alaplapi hangkártyák pedig mindeképpen szarul is szólnak meg késnek is a felvételné. Az egy másik dolog hogy milyen minőségben vesznek fel a késéstől eltekintve. Jó dinamika, kis zaj, digitális és analóg bemenet, sajnos mindekttőből csak egy-egy, de sávonkénti felvételnél ez nem igazán gond. Nem ez a világ legkompatibilisebb és legsokoldalúbb kártyája, de igen jó a minősége. Néha driverproblémái vannak, akkor újra kell telepíteni.

Az audió sávok összekeverésére rendelkezésre áll egy szinte valósághű kinézetű profi szoftveres mixer, amire tetszőleges számú effektet és busz sávot, send-et rakhatunk például reverbek számára.



A mixer elég könnyen kezelhető, csak ha sok a sáv és a busz nem fér el a képernyőn :). A mixeren lehet külön állítani a sávok és a buszok kivezérlés mérőjét, hogy RMS-t vagy Peak-et mutassanak, és ez igen jó mert lényegében RMS-t is kell látnunk a Peak mellett, a Mastereken mindenképpen.

Az audió sávokra remek VST effekteket rakhatunk. Pár híres gyűjteménnyel már volt ráfaragásom, például a Waves effektekkel, de egy idő után letisztult mit érdemes használni és hogyan. Lehet a Waves is jó send-buszon, de vannak kétségeim, mert koszol és gyengíti a dinamikát. Az effektek mellett még haználok egy rohadt nagy kivezérlés mérőt (ez is VST) hogy lássam a csúcs és RMS értékeket a master kimeneten egyszerre nagyban. A sávokon elég kicsi a kivezérlés mérő de így is az a baj hogy nem fér el. A masteren kompresszorral -6...-7 dB köré állítom az RMS-t (-10 körül is már egész jó, csak a gyári felvételek -7 dB körül vannak), és limiterrel 0-ra (illetve -0.1-re) a csúcsértéket amit az RMS-től függetlenül ott is hagyok. A Stillwell kompresszorait és limitereit használom, nagyon bejönnek, jónak tartom őket (amellett hogy a URS is néha előfordul, de azt inkább mint EQ).



Aki felismeri a képen az effekteket, az nagyjából láthatja melyeket tartom jónak, melyekkel csináljuk a film hangsávját. Sajna a VST effektek megeszik a processzoridőt, így sok sávon sok effekt nagy gépet igényel. Lehet ezen is segíteni ideig óráig a Windows optimalizálásával, vagy a midi sávok "fagyasztásával", esetleg minél több send-busz alkalmazásával, de ezek félmegoldások. 3 GHz valódi dual processzor + 4GB RAM vagy ennél is több kellene. Ez egy jó audió munkaállomás. Ehhez képest nekem van egy 3 GHz ál-dual Prescot-om, és 1.5 GB memóriám. Végülis elmegy vele egy kis kínlódással.

2009. május 10., vasárnap

Késik az audiósáv

Pár szóval a mostani koncert feljavításáról írnék, talán kicsit belevágva a közepébe, de egy most is fennálló problémáról szólva. Első körben az volt a gond, hogy az audió felvétel sávja késett a Sonaron belül. Ezt korábban a 7-es verzióban nem vettem észre, de ettől még ott is késhetett. Tudni kell a projektről, hogy a dob és a basszus az midi sávra tett virtuális hangszer. A dob azért mert nem tudjuk felvenni dobmikrofonok és megfelelő mixer híján, a basszus meg ezért mert éppen basszgitárost keresünk. Végülis a bass sávot idővel fel tudjuk venni, de a sampler sem rossz annyira hogy ezen aggódjunk, a dob meg kifejezetten jó. Rendes audió sáv a gitárok és az ének. Egyébként most a mix minősége több mint megfelelő, végülis koncerfelvétel nem audió CD. Sőtmég elég nagy reverb van a kimeneten hogy mossuk a hangot :).

Tehát késett az audió felvétel sávja, és olyan volt mintha pontatlanul nyomnánk. Néha késett, néha sietett, de pontos sohasem volt. Ez szemre is látszott, a pengetések nem az ütemvonalaknál álltak. Először (jelenleg a Fool Fool és a Smoke on the Water filmeknél van így) szemre húztuk az audió sávokat az ütemvonalakhoz (mert az Audio Snap szolgáltatást nem tudom hogyan kell használni) és jó is lett, viszont ez azért elég gagyi módszer, nem akartam hosszútávon ezzel vacakolni. Érdeklődve a dologról többen mondták hogy nekik és késett a Sonar, ezért áttértek egy másik programra. Ez én nem akartam, elkezdtem buherálni. Eleve 2 másik program jöhetne szóba, a Cubase audióban gagyi, a Samplitude meg hardverkulcsos és midiben gyenge, legalábbis a 9-es verzióig az volt. Különben is kihívás a Sonar és tetszik is mert űrhajó a felülete :).

Először is van a Sonarban az audió beállításoknál egy olyan lehetőség, hogy figyelembe vegye a hangkártya latency értékét. EMU 1212m hangkártyám van, ami kurvajó ASIO 2-es kártya csak kevés a bemenete. A Sonarban tehát be lehet kapcsolni, hogy kiolvasva a kártya késését, és azt figyelembe vegye a felvételeknél (ASIO módban csak!). Ekkor a hangsáv nem késett, hanem sietett. Viszont mellette van egy olyan mező, amiben kompenzálni lehet az eltérést. Ha siet a sáv akkor negatív előjellel, ha késik akkor pozitívval. A kompenzálást úgy ellenőriztem, hogy egy mikrofonnal a felvétel közben bekapcsolt metronóm jelét vettem fel egy sávra. Ha a metronóm az ütemvonalon volt jó, ha nem akkor nem. Kicsit zűrös a dolog, mert a latency-t a Sonar ms-ban olvassa ki, de a kompenzációt már mintavételek számában kell megadni. De mivel szemmel látható az eltérés, próbálkozással is eredményre lehet jutni.

Végülis sikerült a kompenzációt megcsinálni, de amikor változtattam a tempót, gyorsabb tempóban késett, lassabban sietett. Ez gáz mert nem akartam minden tempóhoz állandóan hozzámérni.

A következő lépés ami végülis megoldást hozott, hogy a hangkártya setupjában nagyobbra vettem a mintavételi frekvenciát. Eredetileg 44,1 kHz-en működtettem (egyrészt gyenge a gépem, másrészt ez a CD mintavételi fekveciája is), és ahogy ezt növeltem, megszünt a késés és a sietés, a kompenzáció minden tempóban pontosnak bizonyult, vagyis a metronóm hangja pontosan az ütemvonalakra helyeződött minden tempóban.

Ez rendben is lett volna, mert a kártya és a Sonar is tud 192 kHz-es mintavétellel dolgozni. De sajnos a nagyobb mintavételi frekvenciákat nem bírja a gépem processzora. Ekkor a Sonar sajnos használhatatlan, mert lépten-nyomon leáll. Meg kellett alkudnom, és a mintavételt a hangkártyán 48 kHz-re tudtam csak beállítani, akkor még a Sonar is használható maradt. Ez már gyakorlatilag halál pontos eredményt hozott a felvételi sávon, a metronóm jele pont ott van felvételnél, ahol lennie kell, azaz az ütemvonalon. Tempóra sem változik semmit, 50-es és 450-es tempóban is rendben volt a dolog. A Sonarral nem volt túl sok teendő a kompenzáció beállításán kívül, mert az a hangkátya beállításából olvassa ki a saját mintavételezési frekvenciáját, vagyis ha 48 kHz a kártyán, akkor uygan ennyi a Sonarban. Emiatt szeretnék processzort fejleszteni a gépemben, hogy még növelhessem a mintavételezést. Sajnos a 44,1 és a 48 kHz-es mintavételezés között is láthatóan romlott a processzorterheltségi adat a Sonarban.

Elkezdtük tehát a felvételeket mostmár 44,1 kHz- helyett 48 kHz-en, és halál pontos is lett minden. Sajnos a processzor már ennyitől is olyannyira túlterhelt, hogy a visszajátszás kicsit recseg, főleg ha filmsáv vagy record van még mellette.

A másik gond a filmvágó programban jelentkezett, ezek után. A 48 kHz-en felvett anyagot a Sonarból végülis 44,1 kHz-en exportáltam ki, és azt illesztem a felvett film alá vissza, ami végül ismét 48 kHz-es mintavétellel készült. Remélhetőleg (és ezt még nem tudom) ennek következménye, hogy a két utolsó filmünkön a hang a képhez képst siet (Breaking the Law és Living after Midnight). A vágóprogramban jó volt, de az export után problémás a szinkron.

Holnap tudom majd kipróbálni és majd beszámolok az eredményről is. 48 kHz-es felvételeimet 48 kHz-en fogom kiexportálni, az megy majd a film alá, és remélhetőleg ettől megszűnik a szinkronhiba. Ha nem, akkor tovább kutatom a probléma okát, de akor az a baj, hogy ami a vágóprogramban jó, az az export után csúszik.

Első bejegyzés

Ezt egy kicsit kockafejű blognak szánom de lesznek benne laza hülyeségek is. Egyrészt egy zenekarban játszok, oldalt lesznek erről linkek. Másrészt több programot is megnéztem már, és a Sonar jött be igazán, ami mindent tud, és egész jó a kimenete. Tudom hogy nem ez a legnépszerűbb audió program, és hogy a profik szarnak is tartják, de nem igazán érdekel, szerintem jó, korrekt, stabil, és eléggé teljeskürű szolgáltatásválasztékot nyújt.

Miért ezt használom? A Samplitude Producer audióban remek, de midi sávra helyezett VSTi hangszerek kezelésében gyenge. Eleve a Midi fájlokat egy sávra teszi nem szerparája szét a hangszereket sávokra. A 9-es verzióig követtem a Samplitude vergődését ezügyben, de az már hardverkucslos meg egy halom nyűgöm lett vele. Csak audióra a legjobb ha szakértő kezekbe kerül.

A Steinbergnek egyetlen programját vagy pluginját sem tartom jónak, a Cubase szerintem egyszerűen csak szar, de az SX4 Studiót még nem láttam meg mostmár nem is érdekel. Egyetlen kivétel talán a Nuendo nevű programjuk, de ez már igen régi és tudtommal nem fejlesztik, mert jóval előrébb jár valami miatt mint a többi Steinberg program és a mai napig nem tudták beérni a minőségét a többivel (gondolom megvették valakiktől). Kicsit a Logic-ra hansonlít de kéne fejlődnie rendesen azóta azért sok idő eltelt.

A Stenberg programok audió kimenete szerintem szar, de midiben erősek. Eleve a VST VSTi szabvány Steinberg termék. Ha valaki csak vitruális hangszerekkel akar dolgozni, elektronikis tuc-tuc zenét szerkeszt, akkor ez is jó lesz neki.

A Sonarban egy ideje az audiót jelentősen feljavították. Jelenleg a 8.3-as verziónál tart. Midiben is hibátlan, audióban megfelelő, illetve nem is tudom miért nem gondolom hogy ebben is a legerősebb, de talán a Samplitude jobb ebben. A felvételek készítése során készült egy igen jó template (ami például a Nuendóból rendesen hiányzik, de a post buszok paramétereit egtyébként is elveszti). Ennek a templatenak a készítését, paraméterezését, használatát, a virtuális hangszerek beüzemelését akarom itt leírni. Idővel elég sok infót akarok itt felhalmozni, ahogy időm engedi.