2009. augusztus 27., csütörtök

Hogy ne késsen a hangsáv

Hogy íródjon ide valami hasznos is, ezzel kezdem. Eredetileg akartam fotókat is, de meggondoltam magam, elég ha csak leírom, akinek meg nem elég annak úgyis mindegy. Az egyik fő probléma a felvételeknél, hogy a felvett audió hangsávok késnek/sietnek egymáshoz képest, főleg ha midi sáv is van, ami az export során a megadott tempóban halál pontos. Erre áthidaló megoldás ha Samplitude Producer-t használ az ember, de ez most Sonar blog :).

Az első feltétel egy jó ASIO 2-es hangkártya, aminek a legalja az EMU 1212m. Az ennél olcsóbb kártyák szarok, vagy játékra valók. A 1212 keveset tud, de azt jól. A kiegészítők jó drágák hozzá ha több csatorna kellene netán, de ha egyszerre 1, max 2 stereo csatorna elég a felvételhez (az egyik analóg, a másik SPDI/F) akkor egymagában is elég a kártya. Aki alaplapi hangkártyával akar felvenni az egyszerűen hülye.

Ha megvan az Asio 2 kártya, a Sonarhoz kell nyúlni. Van a setupjában egy fül, amin a latency-t lehet állítani. Az automata latency nem jó, így kézzel kell beállítani sajna, és ez nem túl jó dolog. Lehet nagyobb mintavétellel vagy más hangkártyával ez is járható út. Kikapcsolva az automatát +- irányban lehet befolyásolni a felvett audió sáv pozícióját az idősávon. Ennél előfordulhat hogy bizonyos tempóban jó, más tempóban nem jó. Ezt csak úgy lehet megoldani, ha a kártya szoftverjében (EMU-nál ez a Patchmix DSP ami kicsit zűrös program, de megoldható vele sokminden) a mintavételezési frekvenciát magasabbra vesszük. A 44.1 kHz reménytelen, ne is próbálkozzunk ezzel pontosítani a felvett sávon. Min. 48kHz kell, de még ez is kevés a teljes pontossághoz. A gond az, hogy minél feljebb vesszük a kártya mintavételezését (ehhez igazítva a Sonart), annál erősebb CPU kell a gépbe. Én az enyémet (3GHz Prescott, 1.5 GB RAM) nem tudtam 48kHz felé állítani mert már leállt 100% CPU használat miatt. Pedig 96kHz már elég jó eredményt adna. Emiatt kéne egy rendes Dual 3GHz-es CPU, meg 2GB RAM de ez egyelőre nincs.

Ha tehát sikerült min. 48kHz-re (de inkább a lehető legmagasabbra, de min. 96 kHz-re) beállítani a kártyát, kapcsoljuk felvételre az egyik audió sávot, kapcsoljuk be a metronómot, és az audió sávra vegyük fel a metronóm ütéseit egy mikrofonnal. Akkor jó a latency, ha az ütések halál pontosan az ütemvonalaknál állnak (ez megjeleníthető a sávokon, és rá lehet nagyítani). Ezt meg kell ismételni sokkal lassabb, és sokkal gyorsabb tempóban is. Csak akkor jó, ha mindenütt jó. Ha nem jó minden tempóban, akkor a kártya mintavételezését kell növelni. Ha a CPU nem bírja, akkor bukta van, nem elég erős a gép a rendes felvételkészítéshez.

Gond lehet még magával a Windows-al, de a magam részéről a Windows karbantartását jobbnak tartom mint Mac-re váltani (egyrészt nincs rá Sonar, másrészt semmivel sem jobb megoldás csak talán az alaphelyzet tisztább, de ha setupolni kell akkor az sokkal nehezebb MAC-en). Nem kell engedni hogy elinduljon 30 program a startnál (Startup Organizer-el ez kézbentartható), defregmentálni kell időben, és lehetőleg nem kell a háttérben semmilyen process-t futtatni. Nekem a háttérben megy a vírusírtó, tűzfal, és két chatprogram is, és nincs gondom. Nem fut viszont böngésző meg semmi, de a netet sem kapcsolom le. Sokan kikapcsolnak mindent és akkor sok probléma megoldódik. Startup Organizer híján a Task managerben lehet leállítani a futó processeket és szolgáltatásokat. További előrelépés lehet hogy egy külön vinchesteren csak a rendszer és a Sonar van telepítve. Nekem rendben van sok más programmal együtt, többek között a CS4 is fent van, de minden fölöslegesen futó task és service tiltva van addig ameddig nincs rá szükség. XP-t használok. A Vista ebből a szempontból szar, talán majd a Windows 7.

A fenti módszerrel belőttem a latency-t, és többször ellenőrizve nálam pontos maradt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése