Inkább elmélkedés mint cikk következik a DAW azaz a Digital Audio Workstation-ról. Az ideális helyzetet, azaz olyan hardvereszközöket amelyeket szoftverek, pluginek működtetnek, sokan nem engedhetik meg maguknak otthoni örnyezetben, felejtsük is el, pedig jó lenne, a Sonar-al akarok foglalkozni amit egy mezei PC-re telepít az ember, hardvert nem igénylő csak szoftveres megoldásokkal, effektekkel, hangszerekkel. Az előző bejegyzésben már írtam, hogy a gyenge rendszerek nem tudnak működni megfelelő mintavételi frekvenciával, és ekkor a felvett audió sáv csúszni fog. Természetesen rendes ASIO 2 hangkártya is kell, az ASIO emulátorok + gagyikártya nem hoznak erre (sem) megoldást.
De most magával a géppel akarok foglalkozni. Sokan csinálják, hogy külön gépet használnak DAW céljára. Ez remek dolog, nincs keveredés, internet, vírus, tűzfal, inkompatibilitási probléma.
Ugyancsak bevett szokás hogy 2 vinyó kerül a gépbe, és kiválasztható (a setup-ból) melyikről induljon a rendszer. Ez is jó, a DAW célú winyóra nem kell feltenni semmi mást csak ami szükséges. Gond lehet hogy pár dolog esetleg csak a másik rendszeren van és onnan indítható, nem megy amíg a Sonarral dolgozunk.
Kérdés az, hogy egy mezei, minden marhaságra használt partíción lehet-e DAW. Nekem összejött. Megy a net, vírusírtó, tűzfal a háttérben, nagyon sok program van telepítve, és igaz, sok esetben bezárom a fölösleget mielőtt elindítom a Sonar-t, ha kedvem tartja kilépés vagy újraindítás nélkül tudom használni az egész rendszert mindennel együtt miközben a Sonar is fut vagy éppen dolgozik. Ennek szerintem pár dologgal meg lehet felelni. Először is Avast vírusírtó. Mert nem terheli a rendszert. Másodszor Windows tűzfal off, és helyett Lavasoft Personal Firewall "Rules Wizard" módban. Mert megintcsak nem terheli a rendszert. Az összes olyan telepítet program, ami automatán induló programrészeket tesz a rendszerbe (szolgáltatásként, vagy bármi másként) kigyomlálandó. Ha a program elindul úgyis elindítja a szükséges szolgáltatásokat. Ezt a Startup Organizer oldja meg.
A kis erőforrásigényű háttérprogramok, a kigyomlált fölösleges szolgáltatások egy szörnyű kis gépen is használhatóvá teszik a Sonar-t. 1.5GB RAM, 3GHz Prescott CPU, SATA2 winchester. A netet sosem kapcsolom le, és lehet kilépek a Firefox-ból meg a levelezőből, de sok esetben a chatprogramokat (Trillian és Skype) nyitva hagyom. Felvétel estetében ezeket is bezárom.
Sajna ez a mindent-egy-gépre legrosszabb megoldás mind közül, és sokan nem akarják a rendszert buzerálni, tisztogatni, pedig a beépülő automatán induló szolgáltatások és programok teszik a legnagyobb kárt, valamint a telepített programok automata upgradejei (ezek is automatán induló, de kigyomlálható modulok). Ezek nélkül marad elég erőforrás egy olyan gépen is, amin több más dolog is teleíptve van.
Nálam ehhez most a rendszer XP SP2-vel. Vista nem ajánlott.
2009. szeptember 6., vasárnap
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése